close
Font size options
Increase or decrease the font size for this website by clicking on the 'A's.
Contrast options
Choose a colour combintion to give he most comfortable contrast.

America/New_York


Add to Calendar America/New_York

AGE GROUP: | |

EVENT TYPE: | |

TAGS: | |


Hours
About the library

Upcoming events

Sun, Aug 25, All day
Central Library - Central - Gallery 4 Annex

Sun, Aug 25, All day
Central Library - Central - 1st Floor Gallery 4

Mon, Aug 26, All day
Central Library - Central - Gallery 4 Annex

Mon, Aug 26, All day
Central Library - Central - 1st Floor Gallery 4

Mon, Aug 26, 10:00am - 12:00pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Program Room

Mon, Aug 26, 10:15am - 11:00am
Westdale Branch - Westdale - Program Room

Mon, Aug 26, 10:30am - 11:00am
Ancaster Branch - Ancaster - Children's Department

Mon, Aug 26, 10:30am - 11:00am
Locke Branch - Locke - Children's Department

Mon, Aug 26, 10:30am - 12:00pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room
This event is full

Mon, Aug 26, 11:00am - 12:30pm
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room
This event is full

Mon, Aug 26, 1:00pm - 3:00pm
Binbrook Branch - Binbrook - Program Room

Mon, Aug 26, 1:00pm - 2:00pm
Central Library - Central - 3rd Floor

Mon, Aug 26, 1:00pm - 2:00pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Mon, Aug 26, 2:00pm - 4:00pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Council Chambers

Mon, Aug 26, 2:00pm - 3:30pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Mon, Aug 26, 2:00pm - 3:00pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Teen Area

Mon, Aug 26, 2:00pm - 4:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Auditorium

Mon, Aug 26, 2:00pm - 3:30pm
Turner Park Branch - Turner Park - Computer Lab

Mon, Aug 26, 2:30pm - 3:30pm
Barton Branch - Barton - Program Room
Please contact the library to register for this event.

Mon, Aug 26, 2:30pm - 3:30pm
Barton Branch - Barton - Children's Department
Please contact the library to register for this event.

Mon, Aug 26, 2:30pm - 4:30pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Mon, Aug 26, 2:30pm - 3:30pm
Locke Branch - Locke - Children's Department

Mon, Aug 26, 2:30pm - 3:30pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room A/B

Mon, Aug 26, 2:30pm - 3:30pm
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room

Mon, Aug 26, 2:30pm - 4:30pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Mon, Aug 26, 3:00pm - 4:00pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Program Room

Mon, Aug 26, 3:00pm - 4:40pm
Barton Branch

Mon, Aug 26, 3:30pm - 4:30pm
Lynden Branch - Lynden - Program Room

Mon, Aug 26, 4:00pm - 5:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Study Room

Canceled
Mon, Aug 26, 4:30pm - 5:30pm
Waterdown Branch

Mon, Aug 26, 6:30pm - 8:30pm
Saltfleet Branch - Saltfleet - Auditorium

Mon, Aug 26, 7:00pm - 8:30pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room C

Tue, Aug 27, All day
Central Library - Central - Gallery 4 Annex

Tue, Aug 27, All day
Central Library - Central - 1st Floor Gallery 4

Tue, Aug 27, 10:00am - 12:00pm
Saltfleet Branch

Tue, Aug 27, 10:30am - 11:30am
Barton Branch - Barton - Children's Department

Tue, Aug 27, 10:30am - 11:30am
Kenilworth Branch - Kenilworth - Children's Department

Tue, Aug 27, 10:30am - 11:30am
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room A/B

Tue, Aug 27, 10:30am - 12:30pm
Westdale Branch - Westdale - Program Room
This event is full

Tue, Aug 27, 10:30am - 12:00pm
Valley Park Branch - Valley Park - Study Table Area
This event is full

Tue, Aug 27, 11:00am - 11:30am
Saltfleet Branch

Tue, Aug 27, 12:00pm - 2:00pm
Saltfleet Branch - Saltfleet - Auditorium

Tue, Aug 27, 1:00pm - 2:00pm
Central Library - Central - 3rd Floor

Tue, Aug 27, 1:00pm - 3:00pm
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room

Tue, Aug 27, 1:30pm - 3:00pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Tue, Aug 27, 1:30pm - 2:30pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Tue, Aug 27, 2:00pm - 4:00pm
Concession Branch - Concession - Program Room
Please contact the library to register for this event.

Tue, Aug 27, 2:00pm - 4:00pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Council Chambers

Tue, Aug 27, 2:00pm - 3:30pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Program Room

Tue, Aug 27, 2:00pm - 3:00pm
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room

Tue, Aug 27, 2:00pm - 3:30pm
Saltfleet Branch - Saltfleet - Program Room

Tue, Aug 27, 2:30pm - 3:00pm
Central Library - Central - Children's Department

Tue, Aug 27, 2:30pm - 3:00pm
Central Library

Tue, Aug 27, 2:30pm - 4:00pm
Saltfleet Branch - Saltfleet - Auditorium

Tue, Aug 27, 2:30pm - 3:30pm
Barton Branch - Barton - Program Room
Please contact the library to register for this event.

Tue, Aug 27, 2:30pm - 3:30pm
Greensville Branch

Tue, Aug 27, 2:30pm - 3:30pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room A/B

Tue, Aug 27, 2:30pm - 3:30pm
Sherwood Branch

Tue, Aug 27, 2:30pm - 3:30pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Children's Department

Tue, Aug 27, 2:30pm - 3:30pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room
This event is full

Tue, Aug 27, 2:30pm - 3:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Auditorium

Tue, Aug 27, 2:30pm - 3:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Program Room

Tue, Aug 27, 3:00pm - 4:00pm
Freelton Branch - Freelton - Open Area 1

Tue, Aug 27, 3:00pm - 4:00pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Tue, Aug 27, 4:00pm - 5:30pm
Central Library - Central - 4th Floor Newcomers Classroom

Tue, Aug 27, 6:00pm - 8:00pm
Central Library - Central - Hamilton Room

Tue, Aug 27, 6:00pm - 8:00pm
Bookmobile - Bookmobile - Mountview
Please contact the library to register for this event.

Tue, Aug 27, 6:30pm - 8:00pm
Saltfleet Branch

Tue, Aug 27, 6:30pm - 8:30pm
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room

Tue, Aug 27, 6:30pm - 7:30pm
Carlisle Branch - Carlisle - Open Area 1

Tue, Aug 27, 6:30pm - 8:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Program Room

Wed, Aug 28, All day
Central Library - Central - Gallery 4 Annex

Wed, Aug 28, All day
Central Library - Central - 1st Floor Gallery 4

Wed, Aug 28, 10:15am - 11:15am
Westdale Branch - Westdale - Program Room
This event is full

Wed, Aug 28, 10:30am - 12:00pm
Red Hill Branch - Red Hill - Computer Lab

Wed, Aug 28, 10:30am - 11:30am
Locke Branch - Locke - Children's Department

Wed, Aug 28, 10:30am - 11:00am
Valley Park Branch - Valley Park - Children's Department

Canceled
Wed, Aug 28, 10:30am - 11:30am
Waterdown Branch

Wed, Aug 28, 11:15am - 11:45am
Kenilworth Branch - Kenilworth - Children's Department

Wed, Aug 28, 12:00pm - 1:00pm
Saltfleet Branch

Wed, Aug 28, 1:00pm - 3:00pm
Concession Branch - Concession - 1st Floor Study Area

Wed, Aug 28, 1:00pm - 1:45pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room A/B

Wed, Aug 28, 1:00pm - 2:00pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Teen Area

Wed, Aug 28, 2:00pm - 3:00pm
Ancaster Branch

Wed, Aug 28, 2:00pm - 3:00pm
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room

Wed, Aug 28, 2:00pm - 3:30pm
Saltfleet Branch - Saltfleet - Program Room

Canceled
Wed, Aug 28, 2:15pm - 3:00pm
New venue Concession Branch

Wed, Aug 28, 2:15pm - 3:15pm
Concession Branch - Concession - Program Room

Wed, Aug 28, 2:30pm - 3:00pm
Barton Branch - Barton - Program Room

Wed, Aug 28, 2:30pm - 3:30pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Wed, Aug 28, 2:30pm - 4:00pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room A/B

Wed, Aug 28, 2:30pm - 3:30pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room
This event is full

Wed, Aug 28, 2:30pm - 3:30pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Saltfleet Room
This event is full

Wed, Aug 28, 2:30pm - 3:30pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Wed, Aug 28, 2:30pm - 4:30pm
Bookmobile - Bookmobile - Riverdale
Please contact the library to register for this event.

Wed, Aug 28, 3:00pm - 5:00pm
Central Library - Central - Hamilton Room

Wed, Aug 28, 3:30pm - 4:30pm
Lynden Branch - Lynden - Fireplace
This event is full

Wed, Aug 28, 3:30pm - 4:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Program Room
This event is full

Wed, Aug 28, 4:00pm - 5:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Auditorium

Wed, Aug 28, 4:00pm - 5:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Study Room

Wed, Aug 28, 4:30pm - 5:30pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room
This event is full

Wed, Aug 28, 6:00pm - 8:00pm
Bookmobile - Bookmobile - Rosedale
Please contact the library to register for this event.

Wed, Aug 28, 6:30pm - 8:30pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Wed, Aug 28, 6:30pm - 8:30pm
Saltfleet Branch - Saltfleet - Auditorium

Wed, Aug 28, 6:30pm - 8:30pm
Westdale Branch - Westdale - Program Room

Wed, Aug 28, 6:30pm - 8:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Auditorium

Wed, Aug 28, 6:30pm - 7:30pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Teen Area

Wed, Aug 28, 7:00pm - 8:00pm
Saltfleet Branch

Canceled
Wed, Aug 28, 7:00pm - 8:30pm
Turner Park Branch

Thu, Aug 29, All day
Central Library - Central - Gallery 4 Annex

Thu, Aug 29, All day
Central Library - Central - 1st Floor Gallery 4

Thu, Aug 29, 10:00am - 12:00pm
Concession Branch - Concession - Program Room

Thu, Aug 29, 10:00am - 12:00pm
Saltfleet Branch

Thu, Aug 29, 10:00am - 12:00pm
Stoney Creek Branch

Thu, Aug 29, 10:15am - 10:45am
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Thu, Aug 29, 10:15am - 11:00am
Sherwood Branch - Sherwood - Children's Department

Thu, Aug 29, 10:30am - 11:00am
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Thu, Aug 29, 10:30am - 11:30am
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room
This event is full

Thu, Aug 29, 10:30am - 11:30am
Kenilworth Branch - Kenilworth - Children's Department

Thu, Aug 29, 10:30am - 11:30am
Waterdown Branch - Waterdown - Reading Lounge

Thu, Aug 29, 11:00am - 11:30am
Stoney Creek Branch

Thu, Aug 29, 11:00am - 11:30am
Saltfleet Branch

Thu, Aug 29, 12:15pm - 1:00pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Program Room

Thu, Aug 29, 1:00pm - 2:00pm
Central Library - Central - 3rd Floor

Thu, Aug 29, 1:30pm - 3:30pm
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room

Thu, Aug 29, 1:30pm - 3:00pm
Central Library - Central - 4th Floor Computer Lab

Thu, Aug 29, 1:30pm - 3:30pm
Dundas Branch - Dundas - Teen Area

Thu, Aug 29, 2:00pm - 4:00pm
Westdale Branch - Westdale - Program Room

Thu, Aug 29, 2:00pm - 3:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Auditorium

Thu, Aug 29, 2:00pm - 3:00pm
Terryberry Branch

Thu, Aug 29, 2:00pm - 3:30pm
Saltfleet Branch - Saltfleet - Program Room

Thu, Aug 29, 2:30pm - 3:30pm
Freelton Branch

Thu, Aug 29, 2:30pm - 3:30pm
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room

Thu, Aug 29, 2:30pm - 4:00pm
Saltfleet Branch - Saltfleet - Auditorium

Thu, Aug 29, 2:30pm - 3:30pm
Dundas Branch

Thu, Aug 29, 2:30pm - 3:30pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room A/B

Thu, Aug 29, 2:30pm - 3:30pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room
This event is full

Thu, Aug 29, 4:00pm - 6:00pm
Binbrook Branch - Binbrook - Program Room

Thu, Aug 29, 4:00pm - 5:30pm
Central Library - Central - 4th Floor Newcomers Classroom

Thu, Aug 29, 4:30pm - 5:30pm
Central Library - Central - 3rd Floor

Canceled
Thu, Aug 29, 6:00pm - 8:00pm
Terryberry Branch

Thu, Aug 29, 6:00pm - 7:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Main Floor

Thu, Aug 29, 6:30pm - 8:00pm
Turner Park Branch - Turner Park - Marketplace

Fri, Aug 30, All day
Central Library - Central - Gallery 4 Annex

Fri, Aug 30, All day
Central Library - Central - 1st Floor Gallery 4

Fri, Aug 30, 10:00am - 12:00pm
Bookmobile - Bookmobile - Mount Hope
Please contact the library to register for this event.

Fri, Aug 30, 10:30am - 11:30am
Dundas Branch - Dundas - Program Room
This event is full

Fri, Aug 30, 10:30am - 11:30am
Red Hill Branch - Red Hill - Marketplace

Fri, Aug 30, 10:30am - 11:30am
Red Hill Branch

Fri, Aug 30, 10:30am - 11:30am
Barton Branch

Fri, Aug 30, 12:00pm - 1:00pm
Central Library - Central - Community

Fri, Aug 30, 12:30pm - 1:30pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Fri, Aug 30, 2:00pm - 4:00pm
Westdale Branch - Westdale - Program Room

Fri, Aug 30, 2:00pm - 4:00pm
Concession Branch - Concession - Program Room

Fri, Aug 30, 2:00pm - 4:00pm
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room

Fri, Aug 30, 2:30pm - 3:30pm
Barton Branch - Barton - Children's Department

Fri, Aug 30, 2:30pm - 3:30pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Fri, Aug 30, 3:00pm - 4:00pm
Central Library - Central - Wentworth Room

Fri, Aug 30, 6:30pm - 8:30pm
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room

Sat, Aug 31, All day
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Gallery Display

Sat, Aug 31, All day
Central Library - Central - Gallery 4 Annex

Sat, Aug 31, All day
Central Library - Central - 1st Floor Gallery 4

Sat, Aug 31, 10:00am - 11:30am
New venue Central Library - Central - Wentworth Room
This event is full

Sat, Aug 31, 10:30am - 3:30pm
Concession Branch - Concession - Children's Department

Sat, Aug 31, 10:30am - 12:00pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Sat, Aug 31, 12:00pm - 2:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Children's Area

Sat, Aug 31, 1:00pm - 2:00pm
Central Library - Central - 3rd Floor

Sat, Aug 31, 2:00pm - 3:00pm
Westdale Branch - Westdale - Program Room

Sat, Aug 31, 2:00pm - 4:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Auditorium

Sat, Aug 31, 2:00pm - 3:00pm
Red Hill Branch - Red Hill - Children's Department

Sat, Aug 31, 2:00pm - 4:00pm
Valley Park Branch - Valley Park - Children's Department

Sat, Aug 31, 2:00pm - 3:00pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Children's Department

Sat, Aug 31, 2:30pm - 4:00pm
Locke Branch - Locke - Children's Department

Sat, Aug 31, 3:00pm - 5:00pm
Central Library - Central - Hamilton Room

Sun, Sep 01, All day
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Gallery Display

Mon, Sep 02, 3:00pm - 4:30pm
Barton Branch - Barton - Program Room

Tue, Sep 03, 10:00am - 12:00pm
Saltfleet Branch

Tue, Sep 03, 10:00am - 12:00pm
Valley Park Branch - Valley Park - Study Table Area

Tue, Sep 03, 10:00am - 5:00pm
Concession Branch - Concession - Children's Department

Tue, Sep 03, 10:30am - 11:30am
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room

Tue, Sep 03, 10:30am - 11:30am
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room A/B

Tue, Sep 03, 10:45am - 11:15am
Binbrook Branch

Tue, Sep 03, 11:00am - 12:00pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Tue, Sep 03, 11:00am - 11:30am
Saltfleet Branch

Tue, Sep 03, 1:30pm - 3:00pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Tue, Sep 03, 1:30pm - 2:15pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room A/B

Tue, Sep 03, 2:00pm - 4:00pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Council Chambers

Tue, Sep 03, 2:00pm - 3:00pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Teen Area

Tue, Sep 03, 2:00pm - 3:30pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Program Room

Tue, Sep 03, 2:00pm - 3:30pm
Turner Park Branch - Turner Park - Computer Lab

Tue, Sep 03, 2:00pm - 3:00pm
Valley Park Branch - Valley Park - Study Table Area

Tue, Sep 03, 2:30pm - 3:30pm
Sherwood Branch - Sherwood - Computer Lab

Tue, Sep 03, 2:30pm - 3:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Program Room

Tue, Sep 03, 2:45pm - 3:45pm
Terryberry Branch - Terryberry - Auditorium

Tue, Sep 03, 3:30pm - 4:30pm
Carlisle Branch - Carlisle - Open Area 1

Tue, Sep 03, 3:30pm - 4:30pm
Central Library - Central - 4th floor Zone 3

Tue, Sep 03, 3:30pm - 4:30pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Children's Department

Tue, Sep 03, 4:00pm - 5:00pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Tue, Sep 03, 6:00pm - 8:00pm
Central Library - Central - Hamilton Room

Tue, Sep 03, 6:30pm - 7:30pm
Carlisle Branch

Tue, Sep 03, 6:30pm - 8:00pm
Saltfleet Branch

Tue, Sep 03, 6:30pm - 7:30pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Tue, Sep 03, 6:30pm - 8:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Program Room

Wed, Sep 04, 10:00am - 5:00pm
Concession Branch - Concession - Children's Department

Wed, Sep 04, 12:00pm - 1:00pm
Saltfleet Branch

Wed, Sep 04, 1:00pm - 3:30pm
Central Library - Central - Hamilton Room

Wed, Sep 04, 1:00pm - 2:00pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Saltfleet Room

Wed, Sep 04, 1:00pm - 3:00pm
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room

Wed, Sep 04, 1:00pm - 3:00pm
Barton Branch

Wed, Sep 04, 1:00pm - 1:45pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room A/B

Wed, Sep 04, 2:00pm - 3:00pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Program Room

Wed, Sep 04, 2:00pm - 3:00pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room A/B

Wed, Sep 04, 2:30pm - 3:30pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Wed, Sep 04, 3:00pm - 4:00pm
Saltfleet Branch

Wed, Sep 04, 3:30pm - 4:30pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Children's Department

Wed, Sep 04, 3:30pm - 4:30pm
Barton Branch - Barton - Program Room

Canceled
Wed, Sep 04, 4:00pm - 5:00pm
Locke Branch

Wed, Sep 04, 4:00pm - 5:00pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Children's Department

Wed, Sep 04, 4:00pm - 6:00pm
Barton Branch

Wed, Sep 04, 4:00pm - 5:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Study Room

Wed, Sep 04, 6:30pm - 8:30pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Wed, Sep 04, 6:30pm - 8:30pm
Westdale Branch - Westdale - Program Room

Wed, Sep 04, 6:30pm - 8:30pm
Saltfleet Branch

Wed, Sep 04, 6:30pm - 8:00pm
Greensville Branch

Wed, Sep 04, 7:00pm - 8:00pm
Saltfleet Branch

Thu, Sep 05, 10:00am - 11:00am
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room

Thu, Sep 05, 10:00am - 12:00pm
Central Library - Central - Hamilton Room

Thu, Sep 05, 10:00am - 12:00pm
Saltfleet Branch

Thu, Sep 05, 10:00am - 12:00pm
Concession Branch - Concession - Program Room

Thu, Sep 05, 10:00am - 5:00pm
Concession Branch - Concession - Children's Department

Thu, Sep 05, 10:00am - 12:00pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Children's Department

Thu, Sep 05, 11:00am - 11:30am
Saltfleet Branch

Thu, Sep 05, 11:00am - 12:00pm
Stoney Creek Branch

Thu, Sep 05, 11:00am - 11:30am
Bookmobile - Bookmobile - Macassa Apartments

Thu, Sep 05, 12:15pm - 1:00pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Program Room

Thu, Sep 05, 1:00pm - 3:00pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Thu, Sep 05, 1:00pm - 4:00pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room C

Thu, Sep 05, 1:30pm - 3:00pm
Central Library - Central - 4th Floor Computer Lab

Thu, Sep 05, 1:30pm - 3:30pm
Dundas Branch

Thu, Sep 05, 1:30pm - 3:30pm
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room

Thu, Sep 05, 1:30pm - 3:30pm
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room

Canceled
Thu, Sep 05, 2:00pm - 3:00pm
Kenilworth Branch

Thu, Sep 05, 3:00pm - 5:00pm
Greensville Branch

Thu, Sep 05, 3:30pm - 4:30pm
Westdale Branch - Westdale - Children's Department

Thu, Sep 05, 3:30pm - 4:30pm
Saltfleet Branch

Thu, Sep 05, 4:00pm - 5:30pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Thu, Sep 05, 4:00pm - 5:00pm
Locke Branch - Locke - Open Area

Thu, Sep 05, 6:00pm - 8:00pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Thu, Sep 05, 6:30pm - 8:30pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Thu, Sep 05, 7:00pm - 8:30pm
Central Library - Central - 4th Floor Program Room

Fri, Sep 06, 10:00am - 5:00pm
Concession Branch - Concession - Children's Department

Fri, Sep 06, 10:00am - 11:00am
Central Library - Central - 4th Floor Newcomers Classroom

Fri, Sep 06, 10:30am - 11:30am
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Fri, Sep 06, 10:30am - 11:30am
Red Hill Branch - Red Hill - Marketplace

Fri, Sep 06, 10:30am - 11:30am
Barton Branch

Rescheduled
Fri, Sep 06, 11:30am - 1:30pm
New date Friday, September 06, 11:30am - 1:00pm
Central Library

Fri, Sep 06, 11:30am - 1:00pm
Central Library - Central - Hamilton Room

Fri, Sep 06, 12:30pm - 1:30pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Fri, Sep 06, 1:00pm - 3:00pm
Central Library - Central - Hamilton Room

Fri, Sep 06, 2:00pm - 4:00pm
Westdale Branch - Westdale - Program Room

Fri, Sep 06, 2:00pm - 3:30pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Fri, Sep 06, 2:00pm - 4:00pm
Concession Branch - Concession - Program Room

Fri, Sep 06, 5:00pm - 6:00pm
Central Library - Central - Living Room 1st Floor

Fri, Sep 06, 5:00pm - 7:00pm
Central Library - Central - Living Room

Sat, Sep 07, All day
Binbrook Branch - Binbrook - Program Room

Sat, Sep 07, 10:00am - 12:00pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Children's Department

Sat, Sep 07, 10:00am - 11:00am
Central Library

Sat, Sep 07, 10:00am - 11:30am
Central Library - Central - 4th Floor Computer Lab

Sat, Sep 07, 10:00am - 11:30am
Central Library - Central - Photo Studio
This event is full

Sat, Sep 07, 10:30am - 3:30pm
Concession Branch - Concession - Children's Department

Sat, Sep 07, 10:30am - 12:00pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Sat, Sep 07, 12:00pm - 2:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Children's Area

Sat, Sep 07, 12:30pm - 2:00pm
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room

Sat, Sep 07, 2:00pm - 4:00pm
Westdale Branch - Westdale - Program Room

Sat, Sep 07, 2:00pm - 3:00pm
Red Hill Branch - Red Hill - Children's Department

Sat, Sep 07, 2:00pm - 4:00pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Sat, Sep 07, 2:00pm - 4:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Auditorium

Sat, Sep 07, 2:00pm - 4:00pm
Valley Park Branch - Valley Park - Children's Department

Sat, Sep 07, 2:00pm - 3:00pm
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room

Sat, Sep 07, 2:00pm - 3:00pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Children's Department

Sat, Sep 07, 2:00pm - 4:10pm
Ancaster Branch

Sat, Sep 07, 2:15pm - 3:15pm
Central Library - Central - 4th Floor Computer Lab

Sat, Sep 07, 2:30pm - 3:30pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Sat, Sep 07, 3:00pm - 5:00pm
Central Library - Central - Hamilton Room

Sun, Sep 08, 1:00pm - 5:00pm
Central Library - Central - Hamilton Room

Sun, Sep 08, 1:00pm - 3:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Study Room
Please contact the library to register for this event.

Mon, Sep 09, 10:30am - 11:00am
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Mon, Sep 09, 10:30am - 12:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Program Room

Mon, Sep 09, 11:30am - 12:00pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Mon, Sep 09, 12:30pm - 1:30pm
Binbrook Branch - Binbrook - Program Room

Mon, Sep 09, 1:00pm - 3:00pm
Westdale Branch - Westdale - Program Room

Mon, Sep 09, 1:00pm - 2:00pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Mon, Sep 09, 1:30pm - 3:00pm
Ancaster Branch

Mon, Sep 09, 2:00pm - 3:30pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Mon, Sep 09, 2:00pm - 3:00pm
Central Library - Central - Wentworth Room

Mon, Sep 09, 2:00pm - 3:00pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Teen Area

Mon, Sep 09, 2:00pm - 3:00pm
Central Library - Central - Hamilton Room

Mon, Sep 09, 2:30pm - 4:30pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Mon, Sep 09, 2:30pm - 3:30pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room C

Mon, Sep 09, 3:00pm - 4:30pm
Barton Branch - Barton - Program Room

Mon, Sep 09, 3:30pm - 5:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Program Room

Mon, Sep 09, 4:00pm - 5:00pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Mon, Sep 09, 4:00pm - 5:00pm
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room

Mon, Sep 09, 4:00pm - 6:00pm
Freelton Branch

Mon, Sep 09, 4:00pm - 5:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Study Room

Mon, Sep 09, 6:30pm - 8:00pm
Greensville Branch

Mon, Sep 09, 6:30pm - 7:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Program Room

Mon, Sep 09, 6:30pm - 7:30pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Teen Area

Mon, Sep 09, 7:00pm - 8:00pm
Mulberry Street Coffeehouse - Reserved Table

Mon, Sep 09, 7:00pm - 8:30pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room C

Tue, Sep 10, 10:00am - 12:00pm
Saltfleet Branch

Tue, Sep 10, 10:00am - 12:00pm
Valley Park Branch - Valley Park - Study Table Area

Tue, Sep 10, 10:00am - 5:00pm
Concession Branch - Concession - Children's Department

Tue, Sep 10, 10:00am - 11:30am
Central Library - Central - Wentworth Room

Tue, Sep 10, 10:30am - 12:00pm
Ancaster Branch - Ancaster - Computer Lab

Tue, Sep 10, 10:30am - 11:30am
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room

Tue, Sep 10, 10:30am - 11:30am
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room A/B

Tue, Sep 10, 11:00am - 12:00pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Tue, Sep 10, 11:00am - 11:30am
Saltfleet Branch

Tue, Sep 10, 1:00pm - 2:00pm
Central Library - Central - 4th Floor Newcomers Classroom

Tue, Sep 10, 1:00pm - 2:00pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Tue, Sep 10, 1:30pm - 3:00pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Tue, Sep 10, 1:30pm - 2:15pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room A/B

Tue, Sep 10, 2:00pm - 4:00pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Council Chambers

Tue, Sep 10, 2:00pm - 3:30pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Program Room

Tue, Sep 10, 2:00pm - 3:30pm
Turner Park Branch - Turner Park - Computer Lab

Tue, Sep 10, 2:00pm - 3:00pm
Binbrook Branch

Tue, Sep 10, 2:00pm - 3:00pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Tue, Sep 10, 2:45pm - 3:45pm
Terryberry Branch - Terryberry - Auditorium

Tue, Sep 10, 3:30pm - 4:30pm
Westdale Branch - Westdale - Program Room

Tue, Sep 10, 3:30pm - 4:30pm
Central Library - Central - 4th floor Zone 3

Tue, Sep 10, 3:30pm - 4:30pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Children's Department

Tue, Sep 10, 4:00pm - 5:00pm
Binbrook Branch - Binbrook - Program Room

Tue, Sep 10, 4:00pm - 5:00pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Tue, Sep 10, 4:00pm - 5:00pm
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room

Tue, Sep 10, 4:00pm - 5:00pm
Ancaster Branch

Tue, Sep 10, 6:00pm - 8:00pm
Central Library - Central - Hamilton Room

Tue, Sep 10, 6:30pm - 7:30pm
Carlisle Branch

Tue, Sep 10, 6:30pm - 8:00pm
Saltfleet Branch

Tue, Sep 10, 6:30pm - 7:30pm
Concession Branch - Concession - Program Room

Tue, Sep 10, 6:30pm - 7:30pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Tue, Sep 10, 6:30pm - 8:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Program Room

Tue, Sep 10, 7:00pm - 8:00pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Wed, Sep 11, 10:00am - 5:00pm
Concession Branch - Concession - Children's Department

Wed, Sep 11, 10:00am - 11:00am
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room

Rescheduled
Wed, Sep 11, 10:15am - 10:45am
New date Wednesday, November 20, 10:15am - 10:45am
Westdale Branch

Rescheduled
Wed, Sep 11, 10:30am - 12:00pm
New date Wednesday, September 18, 10:30am - 12:00pm
Dundas Branch

Wed, Sep 11, 10:30am - 12:00pm
Red Hill Branch - Red Hill - Computer Lab

Wed, Sep 11, 10:30am - 12:00pm
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room

Wed, Sep 11, 12:00pm - 2:00pm
Central Library - Central - Hamilton Room

Wed, Sep 11, 12:00pm - 2:00pm
Central Library

Wed, Sep 11, 12:00pm - 1:00pm
Saltfleet Branch

Wed, Sep 11, 1:00pm - 2:00pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Teen Area

Wed, Sep 11, 1:00pm - 2:00pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Wed, Sep 11, 1:00pm - 3:00pm
Barton Branch

Wed, Sep 11, 1:00pm - 1:45pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room A/B

Wed, Sep 11, 2:00pm - 3:00pm
West Town Bar and Grill

Wed, Sep 11, 2:00pm - 3:00pm
Central Library - Central - 4th Floor Newcomers Classroom

Wed, Sep 11, 2:00pm - 3:00pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Wed, Sep 11, 2:00pm - 3:00pm
Binbrook Branch - Binbrook - Program Room

Wed, Sep 11, 3:00pm - 4:00pm
Saltfleet Branch

Wed, Sep 11, 3:00pm - 5:00pm
Central Library - Central - 4th Floor Newcomers Classroom

Wed, Sep 11, 3:30pm - 4:30pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Teen Area

Wed, Sep 11, 3:30pm - 5:00pm
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room

Wed, Sep 11, 3:30pm - 4:30pm
Barton Branch - Barton - Program Room

Wed, Sep 11, 4:00pm - 5:00pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Children's Department

Wed, Sep 11, 4:00pm - 5:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Auditorium

Wed, Sep 11, 4:00pm - 6:00pm
Barton Branch

Wed, Sep 11, 4:00pm - 5:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Study Room

Wed, Sep 11, 4:30pm - 5:30pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Wed, Sep 11, 6:30pm - 8:30pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Wed, Sep 11, 6:30pm - 8:30pm
Westdale Branch - Westdale - Program Room

Wed, Sep 11, 6:30pm - 8:30pm
Saltfleet Branch

Wed, Sep 11, 6:30pm - 8:00pm
Greensville Branch

Wed, Sep 11, 6:30pm - 8:30pm
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room
Please contact the library to register for this event.

Wed, Sep 11, 6:30pm - 8:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Auditorium

Wed, Sep 11, 7:00pm - 8:00pm
Saltfleet Branch

Wed, Sep 11, 7:00pm - 9:00pm
Turner Park Branch - Turner Park - Marketplace

Thu, Sep 12, 10:00am - 11:00am
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room

Thu, Sep 12, 10:00am - 12:00pm
Saltfleet Branch

Thu, Sep 12, 10:00am - 12:00pm
Concession Branch - Concession - Program Room

Thu, Sep 12, 10:00am - 5:00pm
Concession Branch - Concession - Children's Department

Thu, Sep 12, 10:00am - 12:00pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Children's Department

Thu, Sep 12, 10:30am - 11:00am
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Thu, Sep 12, 10:30am - 12:30pm
Barton Branch

Thu, Sep 12, 11:00am - 11:30am
Saltfleet Branch

Thu, Sep 12, 11:00am - 12:00pm
Stoney Creek Branch

Thu, Sep 12, 11:30am - 12:00pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Thu, Sep 12, 12:15pm - 1:00pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Program Room

Thu, Sep 12, 1:00pm - 3:00pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Thu, Sep 12, 1:00pm - 2:00pm
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room

Thu, Sep 12, 1:15pm - 2:15pm
Locke Branch - Locke - Open Area

Thu, Sep 12, 1:30pm - 3:30pm
Dundas Branch

Thu, Sep 12, 1:30pm - 3:00pm
Central Library - Central - 4th Floor Computer Lab

Thu, Sep 12, 1:30pm - 3:30pm
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room

Thu, Sep 12, 2:00pm - 3:00pm
Westdale Branch - Westdale - Program Room

Thu, Sep 12, 2:00pm - 3:00pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Thu, Sep 12, 2:00pm - 3:00pm
Binbrook Branch - Binbrook - Program Room

Thu, Sep 12, 2:00pm - 3:00pm
Concession Branch - Concession - Program Room

Thu, Sep 12, 2:00pm - 3:00pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Program Room

Thu, Sep 12, 2:00pm - 3:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Program Room

Thu, Sep 12, 2:30pm - 3:30pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Thu, Sep 12, 3:00pm - 5:00pm
Greensville Branch

Thu, Sep 12, 3:30pm - 4:30pm
Westdale Branch - Westdale - Children's Department

Thu, Sep 12, 3:30pm - 4:30pm
Saltfleet Branch

Thu, Sep 12, 4:00pm - 5:30pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Thu, Sep 12, 4:00pm - 5:00pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Thu, Sep 12, 6:00pm - 8:00pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Thu, Sep 12, 6:00pm - 7:30pm
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room

Thu, Sep 12, 6:30pm - 8:00pm
Red Hill Branch - Red Hill - Computer Lab

Thu, Sep 12, 7:00pm - 8:00pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Fri, Sep 13, 10:00am - 11:00am
Central Library - Central - Hamilton Room
This event is full

Fri, Sep 13, 10:00am - 5:00pm
Concession Branch

Fri, Sep 13, 10:00am - 11:00am
Central Library - Central - 4th Floor Newcomers Classroom

Fri, Sep 13, 10:30am - 11:30am
Red Hill Branch - Red Hill - Marketplace

Fri, Sep 13, 10:30am - 11:30am
Barton Branch

Fri, Sep 13, 12:00pm - 1:00pm
Central Library - Central - Hamilton Room

Fri, Sep 13, 12:30pm - 1:30pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Fri, Sep 13, 2:00pm - 3:30pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Fri, Sep 13, 2:00pm - 4:00pm
Concession Branch - Concession - Program Room

Fri, Sep 13, 2:00pm - 3:00pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Fri, Sep 13, 3:30pm - 5:30pm
Westdale Branch - Westdale - Program Room

Sat, Sep 14, 10:00am - 5:00pm
Concession Branch

Sat, Sep 14, 10:00am - 5:00pm
Concession Branch

Sat, Sep 14, 10:00am - 11:30am
Central Library - Central - 4th Floor Computer Lab
This event is full

Sat, Sep 14, 10:00am - 11:30am
Central Library

Sat, Sep 14, 10:30am - 3:30pm
Concession Branch - Concession - Children's Department

Sat, Sep 14, 10:30am - 12:00pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Sat, Sep 14, 11:00am - 12:00pm
Red Hill Branch - Red Hill - Makerspace

Sat, Sep 14, 12:00pm - 2:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Children's Area

Sat, Sep 14, 12:30pm - 2:00pm
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room

Sat, Sep 14, 2:00pm - 4:00pm
Westdale Branch - Westdale - Children's Department

Sat, Sep 14, 2:00pm - 3:00pm
Red Hill Branch - Red Hill - Children's Department

Sat, Sep 14, 2:00pm - 4:00pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Sat, Sep 14, 2:00pm - 3:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Auditorium

Sat, Sep 14, 2:00pm - 4:00pm
Valley Park Branch - Valley Park - Children's Department

Sat, Sep 14, 2:00pm - 3:00pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Children's Department

Sat, Sep 14, 2:00pm - 3:30pm
Binbrook Branch - Binbrook - Program Room

Sat, Sep 14, 2:15pm - 3:15pm
Central Library - Central - 4th Floor Computer Lab

Sat, Sep 14, 2:30pm - 3:30pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Sat, Sep 14, 2:30pm - 3:30pm
Locke Branch - Locke - Children's Department

Sat, Sep 14, 3:00pm - 5:00pm
Central Library - Central - Hamilton Room

Sun, Sep 15, 1:00pm - 5:00pm
Central Library - Central - Hamilton Room

Mon, Sep 16, 10:30am - 11:00am
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Mon, Sep 16, 11:30am - 12:00pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Mon, Sep 16, 12:30pm - 1:30pm
Binbrook Branch - Binbrook - Program Room

Mon, Sep 16, 1:00pm - 2:00pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Mon, Sep 16, 1:30pm - 3:00pm
Ancaster Branch

Mon, Sep 16, 2:00pm - 3:30pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Mon, Sep 16, 2:00pm - 3:00pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Teen Area

Mon, Sep 16, 2:00pm - 3:00pm
Ancaster Branch - Ancaster - Board Room

Mon, Sep 16, 2:30pm - 4:30pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Mon, Sep 16, 3:00pm - 4:30pm
Barton Branch - Barton - Program Room

Mon, Sep 16, 3:30pm - 4:30pm
Saltfleet Branch - Saltfleet - Children's Department

Mon, Sep 16, 4:00pm - 5:00pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Mon, Sep 16, 4:00pm - 5:00pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Teen Area

Mon, Sep 16, 4:00pm - 5:00pm
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room

Mon, Sep 16, 4:00pm - 5:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Study Room

Mon, Sep 16, 4:00pm - 6:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Main Floor

Mon, Sep 16, 6:00pm - 7:00pm
Turner Park Branch - Turner Park - Children's Program Room
This event is full

Mon, Sep 16, 6:30pm - 7:30pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room A/B

Mon, Sep 16, 6:30pm - 8:00pm
Greensville Branch

Mon, Sep 16, 6:30pm - 7:30pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Teen Area

Mon, Sep 16, 6:30pm - 7:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Program Room

Mon, Sep 16, 6:30pm - 7:30pm
Waterdown Branch

Mon, Sep 16, 7:00pm - 8:30pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room C

Tue, Sep 17, 10:00am - 12:00pm
Saltfleet Branch

Tue, Sep 17, 10:00am - 12:00pm
Valley Park Branch - Valley Park - Study Table Area

Tue, Sep 17, 10:00am - 11:30am
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Tue, Sep 17, 10:30am - 12:00pm
Ancaster Branch - Ancaster - Computer Lab

Tue, Sep 17, 10:30am - 11:30am
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room

Tue, Sep 17, 10:30am - 11:30am
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room A/B

Tue, Sep 17, 10:30am - 11:30am
Lynden Branch - Lynden - Fireplace

Tue, Sep 17, 11:00am - 12:45pm
Westdale Branch - Westdale - Children's Department

Tue, Sep 17, 11:00am - 12:00pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Tue, Sep 17, 11:00am - 11:30am
Saltfleet Branch

Tue, Sep 17, 1:00pm - 3:00pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room D

Tue, Sep 17, 1:00pm - 4:00pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room C

Tue, Sep 17, 1:30pm - 3:00pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Tue, Sep 17, 1:30pm - 3:00pm
Central Library

Tue, Sep 17, 1:30pm - 2:15pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room A/B

Tue, Sep 17, 1:30pm - 2:30pm
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room
This event is full

Tue, Sep 17, 2:00pm - 4:00pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Council Chambers

Tue, Sep 17, 2:00pm - 3:00pm
Saltfleet Branch

Tue, Sep 17, 2:00pm - 3:00pm
Hamilton Air Force Association, 128 King St., Dundas

Tue, Sep 17, 2:00pm - 3:00pm
Concession Branch - Concession - 1st Floor Study Area

Tue, Sep 17, 2:00pm - 3:30pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Program Room

Tue, Sep 17, 2:00pm - 3:30pm
Turner Park Branch - Turner Park - Computer Lab

Tue, Sep 17, 2:00pm - 3:00pm
Binbrook Branch

Tue, Sep 17, 2:30pm - 3:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Program Room

Tue, Sep 17, 2:45pm - 3:45pm
Terryberry Branch - Terryberry - Auditorium

Tue, Sep 17, 3:30pm - 4:30pm
Central Library - Central - 4th floor Zone 3

Tue, Sep 17, 3:30pm - 4:30pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Children's Department

Tue, Sep 17, 4:00pm - 5:00pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Tue, Sep 17, 4:00pm - 5:00pm
Carlisle Branch

Tue, Sep 17, 6:00pm - 8:00pm
Central Library - Central - Hamilton Room

Tue, Sep 17, 6:30pm - 8:00pm
Saltfleet Branch

Tue, Sep 17, 6:30pm - 7:30pm
Carlisle Branch

Tue, Sep 17, 6:30pm - 8:00pm
Saltfleet Branch

Tue, Sep 17, 6:30pm - 7:30pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Tue, Sep 17, 6:30pm - 8:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Program Room

Tue, Sep 17, 7:00pm - 8:00pm
Turner Park Branch - Turner Park - Teen Area

Tue, Sep 17, 7:00pm - 8:00pm
Westdale Branch - Westdale - Program Room

Tue, Sep 17, 7:00pm - 7:30pm
Bookmobile - Bookmobile - Millgrove

Tue, Sep 17, 7:00pm - 8:30pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Tue, Sep 17, 7:00pm - 8:00pm
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room

Canceled
Tue, Sep 17, 7:00pm - 8:30pm
Waterdown Branch

Wed, Sep 18, 10:00am - 11:00am
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room

Canceled
Wed, Sep 18, 10:15am - 10:45am
Westdale Branch

Wed, Sep 18, 10:30am - 12:00pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Wed, Sep 18, 10:30am - 1:00pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room C

Wed, Sep 18, 10:30am - 11:00am
Central Library - Central - Children's Department

Wed, Sep 18, 10:30am - 12:00pm
Red Hill Branch - Red Hill - Computer Lab

Wed, Sep 18, 12:00pm - 2:00pm
Red Hill Branch - Red Hill - Marketplace

Wed, Sep 18, 12:00pm - 1:00pm
Saltfleet Branch

Wed, Sep 18, 1:00pm - 4:45pm
Central Library - Central - Hamilton Room

Wed, Sep 18, 1:00pm - 2:00pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Teen Area

Wed, Sep 18, 1:00pm - 2:00pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Wed, Sep 18, 1:00pm - 3:00pm
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room

Wed, Sep 18, 1:00pm - 3:00pm
Barton Branch

Wed, Sep 18, 1:00pm - 2:00pm
Central Library - Central - Wentworth Room

Wed, Sep 18, 1:00pm - 1:45pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room A/B

Wed, Sep 18, 2:00pm - 3:00pm
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room

Wed, Sep 18, 2:00pm - 3:00pm
Concession Branch - Concession - Program Room

Wed, Sep 18, 2:00pm - 3:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Main Floor

Wed, Sep 18, 2:00pm - 3:00pm
Binbrook Branch - Binbrook - Program Room

Wed, Sep 18, 2:30pm - 3:30pm
Sherwood Branch
This event is full

Wed, Sep 18, 2:30pm - 3:30pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Wed, Sep 18, 3:00pm - 4:00pm
Saltfleet Branch

Wed, Sep 18, 3:30pm - 4:30pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Saltfleet Room

Wed, Sep 18, 3:30pm - 4:30pm
Barton Branch - Barton - Program Room

Wed, Sep 18, 3:30pm - 4:30pm
Freelton Branch - Freelton - Open Area 1

Wed, Sep 18, 4:00pm - 5:00pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Children's Department

Wed, Sep 18, 4:00pm - 6:00pm
Barton Branch

Wed, Sep 18, 4:00pm - 5:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Study Room

Wed, Sep 18, 4:00pm - 5:00pm
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room

Wed, Sep 18, 4:30pm - 5:30pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Wed, Sep 18, 6:00pm - 8:00pm
Central Library - Central - Hamilton Room

Wed, Sep 18, 6:30pm - 8:30pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Wed, Sep 18, 6:30pm - 8:30pm
Westdale Branch - Westdale - Program Room

Wed, Sep 18, 6:30pm - 8:30pm
Saltfleet Branch

Wed, Sep 18, 6:30pm - 7:30pm
Dundas Branch - Dundas - Teen Area

Wed, Sep 18, 6:30pm - 8:00pm
Greensville Branch

Wed, Sep 18, 7:00pm - 8:00pm
Greensville Branch

Wed, Sep 18, 7:00pm - 8:00pm
Saltfleet Branch

Thu, Sep 19, 10:00am - 11:00am
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room

Thu, Sep 19, 10:00am - 12:00pm
Saltfleet Branch

Thu, Sep 19, 10:00am - 12:00pm
Concession Branch - Concession - Program Room

Thu, Sep 19, 10:00am - 12:00pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Children's Department

Thu, Sep 19, 10:30am - 11:00am
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Thu, Sep 19, 11:00am - 11:30am
Saltfleet Branch

Thu, Sep 19, 11:00am - 12:00pm
Stoney Creek Branch

Thu, Sep 19, 11:00am - 11:30am
Bookmobile - Bookmobile - Macassa Apartments

Thu, Sep 19, 11:30am - 12:00pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Thu, Sep 19, 12:15pm - 1:00pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Program Room

Thu, Sep 19, 1:00pm - 3:00pm
Dundas Branch

Thu, Sep 19, 1:30pm - 3:30pm
Dundas Branch

Thu, Sep 19, 1:30pm - 3:00pm
Central Library - Central - 4th Floor Computer Lab

Thu, Sep 19, 1:30pm - 2:30pm
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room
Please contact the library to register for this event.

Thu, Sep 19, 1:30pm - 3:30pm
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room

Thu, Sep 19, 2:30pm - 4:00pm
Bookmobile - Bookmobile - Gemini

Thu, Sep 19, 2:30pm - 4:00pm
Bookmobile - Bookmobile - McQuesten

Thu, Sep 19, 2:30pm - 3:30pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Thu, Sep 19, 3:00pm - 5:00pm
Greensville Branch

Thu, Sep 19, 3:30pm - 4:30pm
Westdale Branch - Westdale - Children's Department

Thu, Sep 19, 3:30pm - 4:30pm
Saltfleet Branch

Thu, Sep 19, 3:30pm - 5:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Program Room

Thu, Sep 19, 4:00pm - 5:30pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room C
This event is full

Thu, Sep 19, 4:00pm - 5:30pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Thu, Sep 19, 4:00pm - 5:00pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Thu, Sep 19, 6:00pm - 8:00pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Thu, Sep 19, 6:30pm - 8:00pm
Bookmobile - Bookmobile - Rockton

Thu, Sep 19, 6:30pm - 8:00pm
Bookmobile - Bookmobile - Bennetto (Thursday)

Thu, Sep 19, 7:00pm - 8:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Auditorium

Thu, Sep 19, 7:00pm - 8:00pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Fri, Sep 20, 10:00am - 11:00am
Central Library - Central - 4th Floor Newcomers Classroom

Fri, Sep 20, 10:30am - 11:50am
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Fri, Sep 20, 10:30am - 11:30am
Red Hill Branch - Red Hill - Marketplace

Fri, Sep 20, 10:30am - 3:30pm
Concession Branch - Concession - Children's Department

Fri, Sep 20, 10:30am - 11:30am
Kenilworth Branch - Kenilworth - Program Room

Fri, Sep 20, 10:30am - 11:15am
Concession Branch - Concession - Program Room

Fri, Sep 20, 10:30am - 11:30am
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Fri, Sep 20, 10:30am - 1:00pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Fri, Sep 20, 10:30am - 11:30am
Barton Branch

Fri, Sep 20, 11:00am - 12:00pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Children's Department

Fri, Sep 20, 11:00am - 3:00pm
Barton Branch

Fri, Sep 20, 12:00pm - 1:00pm
Central Library - Central - Hamilton Room

Fri, Sep 20, 12:30pm - 1:30pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Fri, Sep 20, 1:00pm - 3:00pm
Westdale Branch - Westdale - Program Room

Fri, Sep 20, 2:00pm - 3:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Children's Area

Fri, Sep 20, 2:00pm - 3:30pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Fri, Sep 20, 2:00pm - 4:00pm
Concession Branch - Concession - Program Room

Fri, Sep 20, 2:00pm - 3:00pm
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room

Fri, Sep 20, 2:00pm - 3:00pm
Locke Branch - Locke - Children's Department

Fri, Sep 20, 2:00pm - 3:30pm
Turner Park Branch - Turner Park - Makerspace

Fri, Sep 20, 2:00pm - 4:00pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Council Chambers

Fri, Sep 20, 2:30pm - 4:30pm
Saltfleet Branch

Fri, Sep 20, 2:30pm - 3:30pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Fri, Sep 20, 2:30pm - 3:30pm
Central Library - Central - Hamilton Room

Fri, Sep 20, 2:30pm - 3:30pm
Binbrook Branch - Binbrook - Program Room

Fri, Sep 20, 2:30pm - 3:30pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Children's Department

Fri, Sep 20, 2:30pm - 3:30pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Fri, Sep 20, 4:30pm - 5:30pm
Binbrook Branch - Binbrook - Program Room

Sat, Sep 21, 10:00am - 12:00pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Children's Department

Sat, Sep 21, 10:00am - 11:30am
Central Library - Central - 4th Floor Computer Lab
This event is full

Sat, Sep 21, 10:00am - 11:30am
Central Library - Central - Photo Studio

Sat, Sep 21, 10:15am - 10:45am
Terryberry Branch - Terryberry - Children's Area

Sat, Sep 21, 10:30am - 3:30pm
Concession Branch - Concession - Children's Department

Sat, Sep 21, 10:30am - 12:00pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Sat, Sep 21, 10:30am - 12:30pm
Binbrook Branch - Binbrook - Program Room

Sat, Sep 21, 11:00am - 12:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Children's Area

Sat, Sep 21, 12:00pm - 2:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Children's Area

Sat, Sep 21, 12:30pm - 2:00pm
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room

Sat, Sep 21, 2:00pm - 4:00pm
Westdale Branch - Westdale - Program Room

Sat, Sep 21, 2:00pm - 3:00pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Sat, Sep 21, 2:00pm - 3:00pm
Red Hill Branch - Red Hill - Children's Department

Sat, Sep 21, 2:00pm - 4:00pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Sat, Sep 21, 2:00pm - 3:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Auditorium

Sat, Sep 21, 2:00pm - 4:00pm
Valley Park Branch - Valley Park - Children's Department

Sat, Sep 21, 2:00pm - 3:00pm
Turner Park Branch - Turner Park - Adult Program Room

Sat, Sep 21, 2:00pm - 3:00pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Children's Department

Sat, Sep 21, 2:15pm - 3:15pm
Central Library - Central - 4th Floor Computer Lab

Sat, Sep 21, 2:30pm - 3:30pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Sat, Sep 21, 3:00pm - 4:30pm
Central Library - Central - Hamilton Room

Canceled
Sat, Sep 21, 3:00pm - 5:00pm
Central Library

Mon, Sep 23, 10:00am - 10:30am
Turner Park Branch - Turner Park - Children's Program Room

Mon, Sep 23, 10:15am - 10:45am
Westdale Branch - Westdale - Program Room

Mon, Sep 23, 10:15am - 10:45am
Kenilworth Branch - Kenilworth - Children's Department

Mon, Sep 23, 10:15am - 10:45am
Terryberry Branch - Terryberry - Auditorium

Mon, Sep 23, 10:30am - 11:30am
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Mon, Sep 23, 10:30am - 11:00am
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Mon, Sep 23, 10:30am - 11:00am
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room

Mon, Sep 23, 10:30am - 11:00am
Locke Branch - Locke - Children's Department

Mon, Sep 23, 10:45am - 11:15am
Turner Park Branch - Turner Park - Children's Program Room

Mon, Sep 23, 10:45am - 11:15am
Binbrook Branch

Mon, Sep 23, 11:00am - 1:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Auditorium

Mon, Sep 23, 11:00am - 11:30am
Kenilworth Branch - Kenilworth - Children's Department

Mon, Sep 23, 11:30am - 12:00pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Mon, Sep 23, 12:30pm - 1:30pm
Binbrook Branch - Binbrook - Program Room

Mon, Sep 23, 1:00pm - 2:00pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Mon, Sep 23, 1:30pm - 3:00pm
Ancaster Branch

Mon, Sep 23, 2:00pm - 3:30pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Mon, Sep 23, 2:00pm - 3:00pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Teen Area

Mon, Sep 23, 2:30pm - 4:30pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Mon, Sep 23, 2:30pm - 4:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Computer Lab

Mon, Sep 23, 3:00pm - 4:30pm
Barton Branch - Barton - Program Room

Mon, Sep 23, 3:30pm - 4:00pm
Bookmobile - Bookmobile - Laurier

Mon, Sep 23, 4:00pm - 5:00pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Mon, Sep 23, 4:00pm - 5:00pm
Freelton Branch

Mon, Sep 23, 4:00pm - 5:00pm
Binbrook Branch

Mon, Sep 23, 4:00pm - 5:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Study Room

Mon, Sep 23, 5:30pm - 7:30pm
Turner Park Branch - Turner Park - Makerspace

Mon, Sep 23, 6:00pm - 7:00pm
Turner Park Branch - Turner Park - Children's Program Room
This event is full

Mon, Sep 23, 6:30pm - 8:00pm
Greensville Branch

Mon, Sep 23, 6:30pm - 7:30pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Mon, Sep 23, 7:00pm - 8:30pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room C

Tue, Sep 24, 10:00am - 12:00pm
Saltfleet Branch

Tue, Sep 24, 10:00am - 12:00pm
Valley Park Branch - Valley Park - Study Table Area

Tue, Sep 24, 10:00am - 10:30am
Turner Park Branch - Turner Park - Children's Program Room

Tue, Sep 24, 10:15am - 10:45am
Sherwood Branch

Tue, Sep 24, 10:15am - 10:45am
Terryberry Branch - Terryberry - Auditorium

Tue, Sep 24, 10:15am - 10:45am
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Tue, Sep 24, 10:15am - 11:00am
Barton Branch - Barton - Children's Department

Tue, Sep 24, 10:30am - 11:00am
Concession Branch - Concession - Program Room

Tue, Sep 24, 10:30am - 11:30am
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room A/B

Tue, Sep 24, 10:30am - 12:00pm
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room

Tue, Sep 24, 10:30am - 11:00am
Central Library - Central - Children's Department

Tue, Sep 24, 10:45am - 11:15am
Binbrook Branch

Tue, Sep 24, 11:00am - 12:00pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Tue, Sep 24, 11:00am - 11:30am
Saltfleet Branch

Tue, Sep 24, 11:00am - 12:00pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Children's Department

Tue, Sep 24, 11:00am - 11:40am
Greensville Branch

Tue, Sep 24, 11:00am - 11:30am
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Tue, Sep 24, 1:00pm - 2:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Program Room

Tue, Sep 24, 1:30pm - 2:30pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Tue, Sep 24, 1:30pm - 3:00pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Tue, Sep 24, 1:30pm - 2:15pm
Sherwood Branch - Sherwood - Program Room A/B

Tue, Sep 24, 2:00pm - 4:00pm
Stoney Creek Branch - Stoney Creek - Council Chambers

Tue, Sep 24, 2:00pm - 3:30pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Program Room

Tue, Sep 24, 2:00pm - 3:30pm
Turner Park Branch - Turner Park - Computer Lab

Tue, Sep 24, 2:00pm - 3:00pm
Binbrook Branch

Tue, Sep 24, 2:30pm - 3:30pm
Sherwood Branch - Sherwood - Computer Lab

Tue, Sep 24, 2:30pm - 4:30pm
Sherwood Branch - Sherwood - Marketplace

Tue, Sep 24, 2:30pm - 3:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Program Room

Tue, Sep 24, 2:45pm - 3:45pm
Terryberry Branch - Terryberry - Auditorium

Tue, Sep 24, 3:00pm - 4:00pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room

Tue, Sep 24, 3:30pm - 4:00pm
Bookmobile - Bookmobile - Greencedar

Tue, Sep 24, 3:30pm - 4:30pm
Central Library - Central - 4th floor Zone 3

Tue, Sep 24, 3:30pm - 4:30pm
Kenilworth Branch - Kenilworth - Children's Department

Tue, Sep 24, 3:30pm - 4:30pm
Locke Branch - Locke - Children's Department

Tue, Sep 24, 3:30pm - 4:30pm
Red Hill Branch - Red Hill - Program Room

Tue, Sep 24, 4:00pm - 5:00pm
Central Library - Central - 2nd Floor Program Room

Tue, Sep 24, 4:00pm - 6:00pm
Carlisle Branch

Tue, Sep 24, 6:00pm - 6:30pm
Valley Park Branch - Valley Park - Children's Department

Tue, Sep 24, 6:30pm - 7:30pm
Carlisle Branch

Tue, Sep 24, 6:30pm - 8:00pm
Saltfleet Branch

Tue, Sep 24, 6:30pm - 7:30pm
Ancaster Branch - Ancaster - Murray Ferguson Room

Tue, Sep 24, 6:30pm - 7:00pm
Terryberry Branch - Terryberry - Children's Area

Tue, Sep 24, 6:30pm - 7:30pm
Waterdown Branch - Waterdown - Program Room

Tue, Sep 24, 6:30pm - 7:00pm
Ancaster Branch - Ancaster - Children's Department

Tue, Sep 24, 6:30pm - 8:30pm
Terryberry Branch - Terryberry - Program Room

Tue, Sep 24, 7:00pm - 9:00pm
Westdale Branch - Westdale - Program Room

Tue, Sep 24, 7:00pm - 8:00pm
Dundas Branch - Dundas - Program Room